Nežiadúce účinky

Aké môže mať biolampa nežiadúce účinky ?

Tento článok sa venuje nežiaducim účinkom, ktoré môžu v určitých špecifických prípadoch vzniknúť po pôsobení žiarenia z biolampy. V tomto prípade je potrebné zdôrazniť, že terapia svetlom predstavuje nefarmakologickú liečebnú metódu, ktorá funguje na báze prirodzených uzdravujúcich procesov a sama o sebe pre telo nepredstavuje nebezpečenstvo. Existujú však výnimočné prípady, kedy pacient trpí takou formou ochorenia, pri ktorom sa aplikácia tejto technológie neodporúča. Z tohto pohľadu môže intenzívne pôsobenie svetelného žiarenia spôsobiť isté nežiaduce účinky. Za takýchto okolností teda hovoríme o istých kontraindikáciách spojeným s užívaním biolampy.

 

Chcete zistiť , ktoré  ochorenia biolampa dokáže liečiť a ako správne aplikovať ?  Všetko je v tomto ebooku.  

 

Návod k biolampe

 

Kontraindikácie biolampy

Doteraz neboli preukázané žiadne vedľajšie účinky neinvazívnej liečby polarizovaným svetlom, no pokiaľ patríte medzi pacientov trpiacich niektorým z nižšie uvedených ochorení, mali by ste potrebu fototerapie dobre zvážiť. Pre nadobudnutie istoty sa radšej o všetkom poraďte aj so svojim odborným lekárom.

Prečítajte si nasledovný zoznam zdravotných ťažkostí, pri ktorých je lepšie terapiu svetlom buď nepoužívať vôbec, alebo stačí s jej používaním počkať nejakú dobu, kým pominú rizikové symptómy:

 

Zoznam zdravotných problémov , ktoré sa považujú za rizikové

 

Epilepsia

· Epilepsia – medzi jedno z najzávažnejších obmedzení pri aplikácii terapie svetlom patrí epilepsia. Pôsobenie pulzného režimu žiarenia môže vyvolať u pacienta epileptický záchvat, preto sa samoliečba biolampou prostredníctvom pulzného svetla rozhodne neodporúča. Kontinuálny režim svietenia je pre epileptikov omnoho bezpečnejší, avšak aj jeho účinok radšej prekonzultujte s lekárom.

 

Zhubný nádor

· Zhubný nádor – jedná sa o vážnu diagnózu s nevyhnutnosťou odbornej medicínskej liečby, ktorá výrazne ovplyvňuje celý rad funkcií v organizme. Pacient nemusí na ďalší typ liečby reagovať pozitívne, a zároveň by sa mal vyvarovať aplikácii svetelného žiarenia na pooperačné jazvy po odstránení nádora.

 

Pooperačné stavy

· Pooperačné jazvy – v niektorých prípadoch nie je vhodné aplikovať terapiu svetlom na hojenie jaziev bezprostredne po vykonaní operačného zákroku. Pacient by mal vyčkať pár dní, kým si bude istý, že nehrozí akútna infekcia a nesvietiť svetlom na čerstvú jazvu. Svetlo má schopnosť rozširovať cievky, čo vedie k silnejšiemu krvácaniu v oblasti rany. Rovnako sa biolampa neprikladá ani na jazvy po operácii štítnej žľazy, ani na liečbu pri jej zvýšenej funkcii. V tomto prípade je ideálne počkať aspoň 6 mesiacov, aby ste eliminovali riziko výskytu nežiaducich účinkov. Čo sa týka ošetrovania otvorených rán alebo poranení s nadmerným krvácaním, nevystavujte sa biolampe s červeným svetlom.

 

Lieky zvyšujúce citlivosť na svetlo

· Lieky zvyšujúce citlivosť na svetlo – Niektoré lieky vyvolávajú tzv. Fotosenzibilitu, čo znamená zvýšenú citlivosť kože na svetlo. Prejavuje sa začervenaním alebo inými kožnými prejavmi. Pri fotosenzitívnej reakcii by sa pacient nemal vystavovať slnečnému ani inému žiareniu. Pokiaľ užívate lieky, dôkladne si prečítajte informácie na príbalovom letáku, aby ste zamedzili výskytu neželaných reakcií. Opatrnosť by mali zvýšiť aj ľudia citlivý na svetlo, pretože ich organizmus môže vplyvom žiarenia z biolampy potláčať prirodzené obranné mechanizmy.

 

Akútna infekcia

· Akútna infekcia – Pokiaľ sa u vás vyskytlo náhle infekčné ochorenie spojené s vysokými horúčkami, poraďte sa o možnostiach fototerapie so svojim ošetrujúcim lekárom. Najlepšie je však počkať, kým akútne symptómy pominú, a potom sa môžete pokojne oddať účinkom svetelnej terapie.

 

Tehotenstvo

· Tehotenstvo – V období gravidity si žena do istej miery môže dopriať bezbolestnú terapiu svetlom, avšak predovšetkým v prvej polovici tehotenstva musí dodržiavať jedno pravidlo. Svetlo s biolampy sa neaplikuje priamo na brucho ani na oblasť podbruška. Aplikácie na iné oblasti sa nemusíte obávať.

 

Metabolické ochorenia kĺbov

· Metabolické ochorenia kĺbov – Pokiaľ patríte do kategórie pacientov, ktorých trápia ochorenia ako reuma, dna alebo iné metabolické ochorenie, žiarenie z biolampy môže mať za následok isté nežiaduce účinky v dôsledku reakcie organizmu na svetlo. Najčastejším prejavom býva zvýšenie bolestivosti kĺbov počas tohto ochorenia. Tieto prejavy sú však len dočasné a nie sú dôvodom pre prerušenie alebo ukončenie celého procesu terapie. Vhodné je len obmedziť počet ošetrení počas dňa, prípadne skrátiť ich dobu.

 

Oči

· Oči – Na záver doplníme jedno bezpečnostné upozornenie. Pri aplikácii fototerapie na oblasť očí nie je potrebné prikladať svetlo z biolampy priamo na otvorené oči. Síce nehrozí poškodenie zraku, avšak pôsobenie akéhokoľvek svetelného žiarenia priamo na sietnicu oka bežne spôsobuje ľuďom nepríjemné pocity.