Účinky

Biolampa a jej zdravotné účinky

Liečba pomocou biolampy prezentuje prevratnú a modernú technológiu, ktorá sa stáva čoraz populárnejšou metódou v prostredí zdravotníckych zariadení, kozmetických salónov ale aj v domácom prostredí. Všestranné využitie sa dá aplikovať pri veľkom množstve ťažkostí, počnúc chronickými ochoreniami kĺbov, cez kožné problémy, bežne sa vyskytujúce choroby ako chrípka a prechladnutie, až po civilizačné ochorenia ako cukrovka, poruchy spánku alebo alergie. Každý ľudský organizmus je však jedinečný, preto aj vplyv polarizovaného svetla sa môže u každého jedinca líšiť. Najlepšie je vyskúšať si to a zažiť túto nenáročnú a komfortnú technológiu na vlastnej koži a zistiť tak, akou intenzitou bude pôsobiť práve na vás, prípadne aj na ďalších členov rodiny. Tento článok prináša podrobný a nápomocný prehľad o tom, akým spôsobom účinkuje svetelná terapia na organizmus a aký dosah to prináša pre zdravotný stav.

Náš tip . Pripravili sme pre vás zoznam chorôb či zdravotných problémov 

Na úvod podrobnejšie vysvetlenie toho, akým spôsobom vlastne biolampa dokáže ovplyvňovať a regulovať procesy liečby.

 

Chcete zistiť , ktoré  ochorenia biolampa dokáže liečiť a ako správne aplikovať ?  Všetko je v tomto ebooku.  

 

Návod k biolampe

Ako účinkuje biolampa na ľudský organizmus ?

Biolampa pôsobí na telo v troch základných rovinách:

 

Analgetický účinok

1. Analgetický účinok to znamená, že svetlo z biolampy má analgetický, a teda protibolestivý efekt. Terapia blokuje priechod bolestivých vnemov a impulzov z postihnutého miesta do mozgových centier bolesti. To znamená následné zníženie citlivosti nervových buniek a potlačenie pocitov bolesti.

 

Protizápalový účinok

2. Protizápalový účinok – Svetelná energia z biolampy pomáha nielen predchádzať vzniku zápalu, ale používa sa aj po vypuknutí zápalu na jeho rýchlejšie odstránenie. V tomto prípade je dôležité pripomenúť, že na takéto účely je vhodná biolampa so zdrojom svetla z LED diód, nakoľko pri halogénovej žiarovke môže dôjsť k neprimeranému prehriatiu postihnutého miesta, čo neprospieva liečbe zápalov.

 

Biostimulačný účinok

3. Biostimulačný účinok – Polarizované svetlo funguje na báze podpory biostimulačných procesov a urýchlenia obnovy bunkového metabolizmu. Svetlo z biolampy preniká hlboko do pokožky a dostáva sa do hlbších štruktúr tkanív, kde dochádza k postupnému naštartovaniu prirodzených ozdravovacích mechanizmov. To ovplyvňuje nielen hojenie priamo v ošetrovanej oblasti, ale tiež liečenie celého organizmu a zlepšenie imunitného systému. V tomto smere sa najlepšie výsledky dosahujú s biolampami Biostimul, ktoré zahrňujú najnovšiu, patentovo chránenú metódu Fotonyx.

Terapia svetlom a možnosti jej využitia

· Vo všeobecnosti biolampa najviac pôsobí pri kožných ochoreniach a s tým súvisiacich symptómoch, ako je napríklad akné, lupienka, psoriáza, atopický ekzém, alebo iné druhy ekzémov. Vynikajúce účinky dosahuje aj pri liečbe oparov, otlakov, vyrážok, herpesu, pliesní, kuriého oka, bercových vredov, či popálenín a ďalších poranení kože. Jedná sa o neželané symptómy, ktoré vedia znepríjemniť život každému človeku a akékoľvek urýchlenie hojenia alebo potlačenie bolestivých prejavov určite poteší každého, kto bojuje s týmito kožnými ochoreniami. Vďaka efektívnym výsledkom spojeným s ošetrením kože a povrchových zranení sa terapia svetlom rozšírila aj do kozmetických salónov a wellness centier. Liečivé svetlo dokáže viditeľne redukovať vrásky, vyhladiť pleť, vyčistiť póry, podporiť tvorbu kolagénu, vyrovnať farebný tón pleti a eliminovať príznaky starnutia pokožky. Špeciálny druh svetla preniká hlboko do pokožky, kde na bunkovej úrovni dokáže spomaliť proces starnutia pleti.

· Naviac biolampa účinne pôsobí aj pri problémoch gynekologického alebo hormonálneho charakteru. K terapii svetlom sa často krát uchyľujú ženy po pôrode a využívajú ju pre rýchlejšie hojenie popôrodných rán alebo jaziev spojených s nástrihom hrádze, cisárskym rezom, alebo bolestivým dojčením. Špeciálne svetlo pomáha pri poraneniach prsných bradaviek a povrchovej oblasti genitálu, prípadne pri zápaloch prsníka. V tomto smere sa dá fototerapia aplikovať aj pri gynekologických ochoreniach, ktoré sa zvyčajne prejavujú nepríjemným svrbením alebo pálením kože. Ženy iste zaujíma aj skutočnosť, že pravidelné aplikovanie fototerapie pomáha aj pri boji s celulitídou. V spomínanej oblasti je využitie biolampy omnoho širšie, a to nielen u žien ale aj u mužov. Môže sa totiž používať aj pri riešení dlhodobých problémov s erekciou, frigiditou, neplodnosťou, pri menštruačných problémoch a bolestiach, a tiež v období klimaktéria.

· Biolampa predstavuje skvelého pomocníka pre pacientov trpiacich ochoreniami kĺbov alebo svalov. Prináša úľavu pri príznakoch a bolestiach súvisiacich so zdravotnými problémami ako artróza, reuma, dna, zápalové ochorenia kĺbov ako artritída, prípadne sa používa po plastike kĺbov. Priaznivé účinky svetla využívajú aj ľudia, ktorých trápia akútne bolesti chrbtice, svalov a šliach. Z tohto pohľadu je biolampa vhodná nielen pre chronicky chorých pacientov, ale je výborne využiteľná aj pre športovcov. Terapia svetlom odstraňuje neznesiteľné bolesti kĺbov a chrbtice, zmierňuje svalovú horúčku, pomáha pri zápale šliach a svalov na rukách a nohách, či regeneruje natiahnuté svalstvo. Mnohí pacienti už po niekoľkých dňoch aplikácie liečivého svetla popisujú priam zázračné ustúpenie neutíchajúcich bolestí.

· Pozitívne účinky polarizovaného svetla na bunky a tkanivá sa prejavujú aj pri podpornej liečbe často sa objavujúcich ťažkostí, ktorým pravidelne čelí takmer každý človek. Hoci sa ochorenia ako chrípka, nádcha, alergie alebo zápal priedušiek nezdajú byť vážnymi chorobami, dokážu odstaviť človeka od každodenných činností niekedy aj na dva týždne, pričom sa opakujú aj viackrát za rok. Jednou z rovín, na ktorej pôsobí biolampa je rovina biostimulačná. Svetlo z biolampy preniká do vnútorných vrstiev tkanív, kde podporuje stimuláciu buniek a tým podporí obnovu bunkového metabolizmu a prirodzené regeneračné schopnosti v organizme. Výsledkom je výrazná podpora obranných procesov a imunitného systému. Telo vďaka tomu dokáže lepšie a rýchlejšie prekonať akútne infekčné alebo vírusové ochorenia. Všetko prebieha prirodzeným spôsobom na bezpečnej báze, čím sa znižuje aj potreba užívania množstva liekov.

· Biolampy sa stávajú čoraz obľúbenejšími a uznávanejšími pomocníkmi v nemocniciach, zdravotníckych zariadeniach alebo športových centrách. Využívajú sa ako podporná liečba pri fyzioterapii a rehabilitiách po úrazoch alebo operačných zákrokoch, pričom pomáhajú v prevencii alebo boji proti preležaninám, podliatinám alebo modrinám. Po prepustení z nemocnice si pacient môže zadovážiť biolampu určenú pre domácu samoliečbu, ktorá mu pomôže v ďalšej ceste za dosahovaním stabilného zdravotného stavu. Terapiu svetlom možno teda aplikovať na hojenie pooperačných jaziev a rán, pri bolestiach a liečbe chrbtice, pri vysunutej platničke, pri fraktúrach, popáleninách, alebo pri športových zraneniach rôzneho druhu.

· Svoje uplatnenie si biolampa nájde aj pri stomatologických alebo laryngologických problémoch. Analgetický účinok priaznivo pôsobí pri utlmení bolesti zubov, uší, ale aj pri ťažkostiach v ústnej, nosovej alebo krčnej dutine. Protizápalový efekt sa dá využiť pri zápaloch hrdla, priedušiek, pľúc, ďasien alebo zápale stredného ucha.

· Niektoré vedecké štúdie zameriavajúce sa na účinky polarizovaného svetla z biolampy preukázali efektívnosť svetelného lúču aj pri liečbe cukrovky. Pacienti trpiaci istou formou diabetes musia vo svojom každodennom živote bojovať s viacerými ťažkosťami, ktoré v horších štádiách môžu viesť ku komplikáciám ako napríklad syndróm diabetickej nohy alebo dokonca amputáciám. Určite sa preto oplatí vyskúšať inovatívne riešenia, ktoré môžu v niektorých prípadoch pomôcť predchádzať najhorším následkom. Fototerapia dokáže podporiť zdravý vývoj buniek a tkanív, zlepšuje imunitný systém a obranné mechanizmy v tele, urýchľuje hojenie rán a poškodeného tkaniva, podporí látkovú výmenu a v neposlednom rade môže upraviť hladinu glykémie v krvi. Tieto vlastnosti robia zo svetla neoceniteľného spoločníka pri snahách o zmiernenie prejavov cukrovky. Svetelná energia dosahuje dobré účinky aj pri otvorených a ťažko sa hojacich ranách, a gangrénach, ktoré patria do kategórie vážnych ťažkostí spojených s ochorením na cukrovku.

· Terapia pomocou biolampy je teda schopná priaznivo vplývať na skutočne veľmi široké spektrum ochorení a zdravotných ťažkostí. Okrem vyššie uvedených problémov môžete využiť pozitívnu silu svetla aj pri nepríjemných prejavoch ako sú napríklad kŕčové žily, vonkajšie hemeroidy, popraskané žilky a podobne, a to prostredníctvom zlepšenia krvného obehu v tepnách a cievach. Taktiež úspešné výsledky dosahuje pri liečbe tráviacich porúch alebo urologických ťažkostí a zápalov. Je vhodné spomenúť, že pozitívne účinky svetelnej terapie sa prejavujú nielen na fyzickej, ale aj na duševnej úrovni. Fototerapia sa bežne odporúča pri depresívnych stavoch, fóbiách, nadmernom strese, únave, alebo pri sezónnych afektívnych poruchách, nakoľko osobitné svetlo z biolampy má aj upokojujúce a revitalizujúce účinky.

· Aplikácie svetelnej terapie sa nemusíte obávať ani pri deťoch, domácich zvieratách a v niektorých prípadoch aj na izbové rastliny. Liečba polarizovaným svetlom je absolútne bezpečná, bezbolestná a bez škodlivých účinkov.

 

Uznávaná terapia svetlom

 

Svetovo uznávaná terapia svetlom poskytuje množstvo výhod, a jednou z nich je aj skutočnosť, že nehrozí predávkovanie svetlom. Rovnako doposiaľ neboli preukázané žiadne priame vedľajšie účinky polarizovaného svetla na organizmus. Napriek tomu však existujú určité špecifické okolnosti, kedy by pacient mal byť pri aplikácii obozretný, prípadne by mal od takéhoto druhy liečby upustiť. Vždy je však najlepšie poradiť sa o všetko so svojim ošetrujúcim lekárom, ktorý najlepšie pozná váš zdravotný stav. Medzi niektoré ochorenia a symptómy, pri ktorých je nutné dobre zvážiť potrebu fototerapie patrí:

 

– epilepsia – pulzný režim svietenia by mohol u pacienta vyvolať epileptický záchvat

prebiehajúca liečba zhubného nádoru – takáto liečba totiž dokáže rozsiahlym spôsobom ovplyvňovať mnohé telesné funkcie, a teda by pacient mal byť predovšetkým pod dohľadom odborných lekárov. Rovnako sa neodporúča pôsobenie svetelnej terapie na hojenie rán po operáciách zhubných nádorov.

Ošetrenie jaziev bezprostredne po zákrokoch – nie je vhodné svietiť na príliš čerstvé rany a jazvy ihneď po operáciách rôzneho druhu, ale je lepšie počkať pár dní, kým sa stav stabilizuje. Platí to aj pri operáciách štítnej žľazy, alebo pre ošetrenie štítnej žľazy pri jej zvýšenej funkcii. V takýchto prípadoch je nutné odložiť fototerapiu na neskôr.

Po podaní lieku alebo aplikácii iného prípravku, ktorý vyvoláva nadmernú citlivosť na svetlo. Vzťahuje sa to aj na ľudí, u ktorých sa vyskytujú neprimerané reakcie na svetelné lúče, prevažne s prejavmi na pokožke. Do tejto kategórie symptómov, kedy treba byť s použitím svetelnej terapie opatrný, patrí aj opačný prípad. V niektorých prípadoch dochádza u pacientov naopak k zníženej citlivosti, napríklad po spálení pokožky slnečným žiarením. Analgetický efekt biolampy by v prípade zníženej citlivosti mohol túto citlivosť ešte viac prehĺbiť a tým narušiť prirodzené reflexné mechanizmy v tele.

Pri akútnych infekčných ochoreniach, ktoré sú navyše sprevádzané vysokými horúčkovými stavmi. V takomto prípade je lepšie konzultovať celú liečbu so svojim ošetrujúcim lekárom, alebo počkať, kým akútne príznaky pominú.

Počas gravidity by mali ženy obmedziť aplikáciu fototerapie tým spôsobom, aby si svetlo z biolampy neprikladali priamo na oblasť brucha a podbruška. Najopatrnejšie by mali byť predovšetkým ženy v prvej polovici gravidity. Na ostatné miesta na tele je pôsobenie svetelnej terapie bezpečné a bezbolestné.

Pri ochoreniach kĺbov, ktoré sa zakladajú na metabolickej poruche (dna, reumatická artritída, artróza). Niekedy sa stáva, že organizmus pacienta s metabolickým ochorením kĺbov reaguje na terapiu zvýšením bolesti v kĺboch. Napriek tomu, že tento stav nie je ohrozujúci ani nijak nenaznačuje, že by terapia mala byť neúspešná, je vhodné upraviť dávkovanie svetelnej aplikácie. Zväčša stačí, ak si pacient zníži počet denných dávok alebo skráti aplikačnú dobu, a môže sa aj naďalej pokojne vystavovať pôsobeniu špeciálneho svetla.

Pri hojení otvorených rán – je známe, že svetlo z biolampy má schopnosť rozširovať cievy a podporovať mikrocirkuláciu, čo by mohlo vyvolať zosilené krvácanie v oblasti rany. V prípade škaredých otvorených rán radšej preto ošetrujte len okolitú oblasť a neprikladajte biolampu priamo na ranu. Pri čerstvých ranách sa radšej vopred uistite, že nehrozí riziko vzniku infekcie.

– Vo všeobecnosti platí, že svetlo z biolampy sa neprikladá priamo na otvorené oči, nakoľko pôsobenie akejkoľvek svetelnej energie priamo na sietnicu oka vyvoláva u ľudí nepríjemné pocity.